Netflix Çevirmen Maaşı 2023

Netflix çevirmen maaşı tercümanlar için merak konusudur. Bunun sebebi, kurulduğu günden bu yana oldukça popüler olmasıdır. Kurdukları Hermes Netflix yapısıyla online Netflix çevirmenlik testi yapabilirsiniz. Aynı zamanda alt yazı oluşturabilirsiniz. Netflix çevirmeni nasıl olur detaylarıyla hepsi yazımızda.

Netflix çevirmen maaşı ne kadar?

Ülkemizde tercümanlar, hak ettikleri değeri görememektedir. Bu yüzden, akla ilk olarak Netflix çevirmen maaşı ne kadar sorusu geliyor. Netflix’de çalışan tercümanlar diğerlerine göre biraz daha şanslıdır. Tek bir kurumsal yapıya ait olmak geliri artırır.

Netflix çevirmen maaşı ortalama 35.000 TL’dir. Burada ortalama diye belirtmemin sebebi çeviri yaptığınız dile göre değişkenlik göstermesidir. Global çeviri yapan kişiler, İngilizceden Norveçce gibi bu maaşın 10 katını kazanabilir.

netflix çevirmen maaşı 2023
netflix çevirmen maaşı 2023

2017 yılında iki girişimci tarafından kurulan Netflix, ilk zamanlarda sadece 3 dil desteği bulunduruyordu. Muhtemelen, bu cümleyi okuduğunuzda aklınıza gelen 3 dil, İngilizce, Almanca ve Fransızca olacaktır. Fakat bu diller İngilizce, İspanyolca ve Portekizce idi.

Netflix, geçen yıllarla birlikte giderek popüler hale geldi. Şuan, Çince den Arapça ya kadar yirmiden fazla farklı dilde çeviri yapılıyor. Dil desteği haznesinin bu kadar genişlemesi, tercümanlara önem kazandırdı. Ülkemize ilk girdiği dönemlerde, kullanıcılar çevirilerden oldukça şikayet ediyorlardı. Sonrasında Netflix, bu yapıyı değiştirme kararı aldı.

Netflix çevirmeni nasıl olunur?

Dünya çapında Netflix, dijital piyasayı ele geçirdi. Böylelikle kendilerine ait bir çeviri sistemi inşa ettiler. Netflix Hermes adı verilen bu test, Netflix çevirmeni nasıl olunur sorusunun cevabıydı. Fakat 1 yıl sonra Netflix, Hermes’i kapattı.

Hermes, dünyaca ünlü akademisyenlerin desteğiyle medya mühendisliği ekipleri tarafından dizayn edilmiş 2 aşamalı bir test sistemidir. İçerisinde binlerce soru olduğu için ve her adaya rastgele sorular gittiği için herkes farklı bir sınava girer.

Zoo dijital adlı şirketle anlaşan Netflix, tercüman alımlarını artık buradan yapıyor. Adaylara, Netflix tarafından test videoları gönderiliyor. Orijinal dil ve hedeflenen dile göre çeviriyi tamamlamanız bekleniyor. Çeviriyi yaparken satır limitiniz bulunmaktadır.

Netflix Hermes’in kapanması, adayların aynı soruları görmesine olanak veriyor. Bu yüzden, mülakata bir grup çevirmen arkadaşınızla anlaşıp girmeniz size zaman ve doğru çeviri konusunda olanak sağlar.

Aynı soruyu yakalayan iş arkadaşları, kolaylıkla tercümanlığa geçiş yapabilir. Çeviriyi tamamladıktan sonra gönderim yapıyorsunuz. Sadece olumlu olması durumunda Netflix’den geri dönüş alabiliyorsunuz. Aksi durumda dönüş sağlanmaz.

İşe alım sürecini dışarıya itmesinden dolayı, Netflix çevirmeni olmak el altına düşmüş durumdadır. İşe başlayan çoğu çevirmen, zamandan kazanmak için Translate gibi hazır çevirici sistemlerini kullanarak hatalı çevirilere sebep oluyor.

Netflix çevirmenlik testi İngilizce anlayabilme, deyim ifadeleri çevirebilme, dilsel ve teknik hataları bulabilme, yetkin alt yazı oluşturabilme üzerinedir.

İngilizcede ortalama 4000 den fazla deyim bulunmaktadır. Bunları çevirmek oldukça zordur. Fakat, Netflix, bu konuya oldukça önem vermektedir.

netflix çevirmen maaşı
netflix çevirmen maaşı

Yukarıda görmüş olduğunuz resim, Netflix tarafından paylaşılmıştır. İngilizceden Norveçceye dönüşüm beklenen deyimlerdir.

Netflix çevirmenlik başvurusunu, Zoo dijital Indeed hesabından ya da Linkedin üzerinden yapabilirsiniz.

Netflix çevirmen maaşı konusundan sonra diğer içeriklere göz atmayı unutmayın:

Kanada’da İnşaat İşçi Maaşları – 2023

Gürcistan teknoloji siteleri 2023

2023 Almanya’da fizyoterapist maaşları ne kadar?

Tefal Ütü Kırmızı Işık Yanıp Sönüyor

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın