2023 Almanya’da fizyoterapist maaşları ne kadar?

Fizyoterapist olarak yurt dışına çıkmaya karar vermiş olabilirsiniz. 2023 Almanya’da fizyoterapist maaşları listesine bakın. Böylelikle Almanya sizin için doğru karar mı? Anlamınızı sağlayacaktır.

Almanya’da Fizyoterapist Maaşları 2023

Pandemi, sağlık çalışanlarının önemini tüm dünyaya gösterdi. Ölüm oranlarının azalmasıyla her ülke, sağlık çalışanları için kolaylık sağladı. Bu ülkelerden biri de Almanya. Türkiye’de istediğiniz çalışma şartlarının oluşmadığını düşünebilirsiniz.

Ülkemizde göç oranı, her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle, sağlık alanında bu göç oldukça fazladır. Bu yüzden, Almanya’da fizyoterapist maaşları ve sağlık çalışanları maaşlarına özel bir liste hazırlanmıştır.

Türkiye’de alınan Fizyoterapist diploması ya da sertifikasının Almanya’da geçerliliği yoktur. Bu yüzden, Almanya’ya gittiğinizde tekrar alanınızla ilgili sertifika almanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Kanada’da İnşaat İşçi Maaşları – 2023

Almanya’da seçtiğiniz bölgeye göre maaş oranınız artış ya da azalış gösterebilir. Fakat Almanya’da fizyoterapist maaşları 7.000 Euro civarındadır. Bu fiyat, 30.000 Euro’ya kadar artış gösterebilir. Burada ki kriter, çalıştığınız konum ve yere bağlıdır.

Aynı zamanda başka bir iş bulup part time fizyoterapistlikte yapabilirsiniz. Bu durum, Avrupa’da oldukça yaygındır. Bunun sebebi, talep oranının kişi başında ülkemize göre daha fazla olmasıdır.

Almanya’da Fizyoterapist olmak mantıklı mı?

Tercihinizi Almanya’dan yana kullandınız. Peki Almanya’da fizyoterapist olmak mantıklı mı? Bu sorunun cevabı net bir şekilde evetdir.

İlk olarak Avrupa’da ki çoğu ülke gibi Almanya’nın Türkiye’ye oranına bakarsak yaşlı ya da orta yaş grubunun yaşam kalitesi oldukça fazladır. Bu sebeple, ülkemizde gösterilmeyen talep orada daha fazladır. Talebin daha fazla olmasını sağlayan diğer bir unsur, ekonomidir.

Türkiye’de fizyoterapi, doktor tavsiyesi olmasına rağmen çoğu hasta bunu umursamaz. Gelen kitle artış gösterse bile maaşlar o oranda artmaz. Çünkü bu artışı kapatabilecek çok fazla çalışan vardır. Çalışan sayısı yetersiz kalsa dahi ek mesailerle bu durum örtbas edilir.

İlginizi çekebilir: Efederm losyon ne işe yarar?

Bilinçli insan faktörü, Almanya’da fizyoterapist maaşları neden fazla sorusunun cevabıdır. Yaşam kalitesinin artması, maalesef bizim toplumumuzda lüks olarak görülmektedir. Hizmet kalitesi gibi kavramlar bizim için bu ekonomide mümkün değil.

Durumu fiyat yönüyle inceleyelim. Almanya’da saatlik çalışma ücreti yaklaşık olarak 30-35 Euro arasındadır. İki ülkede yaşam farklarınızı ele alalım.

Almanya'da fizyoterapist maaşları
Almanya’da fizyoterapist maaşları

Fiyatlarla karşılaştırma yapalım. Türkiye mi? Almanya mı?

Türkiye’de 20 bin TL maaşla çalışan bir fizyoterapist olduğunuzu ele alıyorum. Eminim, gelir durumunuz bunun altında. Almanya’da ise 10 bin Euro kazandığınızı varsayalım.

Ülkemizde artık 20 bin TL kazanıp bir yerde çalışıp 7 bin TL’den az kira ödeyebileceğiniz bir şehir bulunmuyor. 7 bin de iyimser bir tahmin. Fakat, yine de böyle devam edeceğim. Şuan, 13 bin TL kaldı.

Almanya’da 10 bin Euro kazanıyorsunuz. Ortalama 2 ya da 3 bin Euro’ya bir ev buldunuz. Unutmayın ki Avrupa’da ki en büyük gider, kira gideridir. Geriye kalan paranız 7.500 Euro olsun.

Her gün et yediğiniz senaryoyu inceleyelim. Hatta bu et, kuşbaşı olsun. Almanya’da kuşbaşı etin ortalama fiyatı 9 Euro dur. Steak daha ucuz olduğu için en pahalı eti tercih ettim. Düz hesap olsun diye 10 Euro’dan hesap yaparsanız aylık 300 Euro akşam yemeği masrafınız bulunuyor. Bunu içecek ve sebzelerle 12-13 Euro seviyesine çekebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Eba Profil Resimleri

İçecek fiyatları bizden çok çok daha ucuz olmasına rağmen ben yine düz hesap yapıp ortalama akşam yemeğini 15 Euro’ya bağlayacağım. Dolayısıyla akşamları bize 450 Euro’ya patladı.

Türkiye’de benzer sistemde bizdeki kilo fiyatı 220 TL’dir. Bu fiyat, siz yazıyı okuduğunuzda 250 TL’de olabilir fakat 220 TL’yi kabul edelim. 30 gün aynı şekilde yaşayış gösterdiğinizde 6600 TL tuttuğunu göreceksiniz. Yani kalan paranızın yarısı aynı şekilde beslenmeye gidecektir.

Bu konuya girmemin sebebi Almanya’da fizyoterapist maaşları ne kadar olduğunun önemsiz olmasıdır. Çünkü, gittiğinizde 4000 Euro maaşla bile çalışsanız buradan daha kaliteli yaşarsınız. Bunu illa et örneği üzerinden olması gerekmez.

Alkole düşkünseniz alkol üzerinden de hesap yapabilirsiniz. Ya da eğlenmeyi, gezmeyi severim diyenlerdenseniz bu da yine aynı yola çıkacaktır.

Almanya’da fizyoterapist maaşları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorum yapmayı unutmayın.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın