Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Kuru temizleme, temizlenmesi gereken elbiselerin üzerinde yer alan lekelerin çıkarılması için tetrakloroetilen adı verilen özel bir kimyasal çözücü kullanmak suretiyle yapılan bir işlemdir. Elbiselerin temizlenmesi için su ile yıkanması yönteminden farklı olarak hem daha hızlı hem de daha etkili temizleme yapılmaktadır. Bu içeriğimizde kuru temizleme nasıl yapılır konusuna açıklık getireceğiz.  Bu işlem de belli sıvılar içermektedir. Ancak bu işlemde bizim evlerde kullandığımız su (H2O) kullanılmaz. Bu işleme kuru temizleme işlemi denilmesinin nedeni; sıvıların kullanılmaması değil, suyun kullanılmamasıdır.

Kuru Temizlemenin Tarihi

Tarihi tekstil sektörünün başlarına kadar uzanmaktadır. İnatçı kirlerle kaplanan giysiler eski zamanlarda killi çamur ile temizlenmekteydi. Petrol bazlı bir kimyasal madde, kirli bir parçanın üzerine dökülerek buharlaşmış ve bunun sonucunda kiri de sökmüş ve bu fikir günümüzde modern kuru temizleme makinelerin önünü açmıştır. Kuru temizleme işlemi eski zamanlarda gazyağı ve benzin dökülerek yapılırdı. Gaz yaşı ve benzin uçucu maddelerdir ve bu işlemle kirleri de çözerler. Ancak günümüzdeki kuru temizleme makinelerinde bu prensip kullanılmıyor. Gaz yağı ve benzin hem kötü kokulu hem de yanıcı olduklarından terk edildiler. Bunun yerine Solventler geliştirildi.

Kuru Temizlemenin Avantajı Nedir?

Islak yıkama ile (su ile) yıpranan hassas kumaş dokularının hasar görmemesi sağlanmaktadır. Daha kısa süren pratik bir işlemdir. Pahalı elbiseler böylece daha uzun ömürlü olmaktadır. Lekelerin ve inatçı kirlerin kumaş gözeneklerine derinlemesine inmesi, kumaş dokusuna zarar vermektedir. Hassas bir temizleme işlemi olan kuru temizleme işlemi bu nedenle önem kazanır. Kuru temizleme işlemi ile inatçı lekeler kumaşın derinliklerinden yüzeye çıkar ve çıkarılması daha kolay olur. Elbiseler kuru temizleme sonrasında sanki mağazadan yeni alınmış gibi olur.

Kuru temizleme nasıl yapılır dan sonra bakın: Adelya Ne Demek? Adelya İsminin Anlamı

kuru temizleme nasıl yapılır
kuru temizleme nasıl yapılır

Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

Evde elbiseleri tuz ve limonla veya mutfaktan alınabilecek şeylerle temizlemeye çalışmak; onların daha çok yıpranmasına yol açacaktır. Kolonya gliserin alkol terebent gibi maddeler kumaşlara zarar vermektedir. Dahası bu lekeleri daha derinlere iterler ve kuru temizleme ile bile temizlenmeyecek duruma gelirler. Dolayısı ile evde kuru temizleme yapılmaz.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

 Kuru Temizleme işlemi yapılacak olan elbiseler özel bir tambur içine yerleştirilir ve kuru temizleme tamburu temizlik işlemini yapmaya başlar. Makinenin bölmesinde 1/3 oranında çözücü konularak sıcaklık 30 dereceye ayarlanmaktadır. Bu işlerden sonra kondansatör içeren  yoğuşturma işleminin yapılacağı üniteye geçilir.  Kuru temizleme süreci böylece biter.

Kuru Temizleme Susuz mu?

Kuru temizleme su dışında özel çözücülerle yapılmaktadır. Evde kullanılan deterjan ve su kullanılmaz. İşleme kuru temizleme adı verilmesinin esas nedeni su dışında sıvı kullanılmasıdır.

Kuru Temizleme Kaç Gün Sürer?

Kuru temizlemenin süresini belirleyen şey; kumaşın türü temizlikte kullanılacak kimyasal çözücülerin kalitesi ve kuru temizleme dükkanının müsaitlik durumudur. Smokin gibi hassas bir kumaş için 1 gün süre verilebilir. Takım elbise pantolon gömlek daha kısa sürede; ortalama 1-2 saatte teslim edilebilir.

Kuru Temizleme Mikropları Öldürür mü?

Kuru temizlemede kullanılan solventler; bakterilere karşı son derece etkilidir. İşlemin profesyoneller tarafından yapılması gerekir. Kıyafetlerinizi uzun süre evde çamaşır makinesinde yıkıyorsanız arada bir kuru temizlemeye götürmenizde yarar var.

evde kuru temizleme nasıl yapılır
evde kuru temizleme nasıl yapılır

Kuru Temizleme Çekme Yapar mı?

Kuru temizlemenin asıl amacı kumaşa zarar vermeden lekeleri çıkarmaktır bu nedenle kuru temizlemeye maruz kalan elbiseler- kumaşlar çekmez ve zarar görmezler. Aksine daha uzun ömürlü olurlar.

Kuru Temizleme Makinesi Eve Alınır mı?

Kuru temizleme makineleri 25 bin liradan başlayarak 290 bin liraya kadar çıkabilmektedir. 32 Kg kuru temizleme makinesi 290 bin liraya satılmaktadır. Eve kuru temizleme makinesi almak pek iyi bir fikir olmayabilir.

kuru temizleme nasıl yapılır makinesi
kuru temizleme nasıl yapılır makinesi
Oyla post

Yorum yapın