Adelya Ne Demek? Adelya İsminin Anlamı

Son zamanlarda ebeveynler, klasik isimler yerine farklı isimler kullanmayı tercih ediyorlar. Bunlardan birisi de Adelya. Peki, Adelya ne demek? Adelya isminin anlamı bugün ki yazımızda.

Adelya ne demek?

Adelya isminin anlamı, asil-soylu demektir. İnternet üzerinde arama yaptığınızda eğer başka bir siteden ismin kökenine bakarsanız Fransızca yazacaktır. Fakat bu büyük bir yanılgıdır. Adelya ismi, Fransızca kökenli bir isim değildir.

Bazı siteler ise ismin kökenin Almanca olduğunu söylüyor fakat bu da bilgi kirliliğidir. Adelya ismi, Arapça kökenlidir. Arapçadan türediği kelime ise Adal’dır.

Arapçada bu isim erkek ve kadınlarda oldukça sık kullanılmaktadır. Erkeklerde Adal, kadınlarda ise Adalya olarak kullanılır.

adelya ne demek
adelya ne demek

Adelya İsminin Anlamı

Yukarıda ismin kökenin özünde Arapça olduğundan bahsettik. Ek geldiğinde cinsiyet değiştiren isimler, kategorisindedir. Örneğin, bizdeki Naci ve Naciye ya da Hamdi ve Hamdiye gibi.

Dolayısıyla Adelya ismi, orijinalinde adaletli demektir. Kelime olarak asil, soylu, adaletli gibi güzel sıfatlar olduğu için çok tatlı bir isimdir.

Erkek çocuk için de Adel ismi kullanılabilir. Adelya, Türkiye’de yaklaşık 6.bininci kız ismidir. Bu yüzden çevrenizde bu isimli birini çok nadir görürsünüz. Çocuğunuza farklı bir isim koymayı düşünüyorsanız melodisi de güzel olduğu için tercih edebilirsiniz.

Ek bir bilgi olarak bazı ebeveynler, çocuklarının isminin Kuran’da geçmesini ister. Adelya ismi Kuran’da geçen bir isim değildir.

Adelya ne demek? yazımız hoşunuza gittiyse sitemizdeki diğer içeriklere de göz atın: Sabun Büyüsü Nedir?

adelya ne demek videosu
5/5 - (1 vote)

Yorum yapın