Kurandan yıldızname nasıl bakılır?

İnsan yaşantısını tahmin etmek, her insanın hayalidir. Kurandan yıldızname nasıl bakılır? Yıldızname ne anlama geliyor? Detaylıca inceleyelim.

Kurandan yıldızname nasıl bakılır?

Varoluştan geçen süredir insanlar doğaya, güneşe ve ulaşamadıkları nesnelere oldukça önem vermiştir. Bazıları bunları tanrı olarak benimsemiş ve ona tapınmıştır.

Bunun en yaygın örneğini Mısır’da görebiliriz. Mısır’da tapınakların piramit şeklinde olmasının sebebi de topluluğun yıldız takıntısından meydana gelmektedir. Onlara göre her yıldızın etkilediği belirli bir alan vardır. Babil halkı da gök cisimler konusunda kutsallığa inanan bir topluluktu.

Yıllar ilerledikçe onunla birlikte teknoloji de ilerledi. Teknolojinin ilerlemesi güneş, yıldız gibi cisimlerin takip edilebilmesini sağladı. Ve bu hareketlilikler ele alınarak günlük, haftalık ve aylık takvimler ortaya çıkmaya başladı.

İlginizi çekebilir: Sabun büyüsü nedir?

Böylelikle, astrolojinin yükselişi başladı. Başlarda yıldız falı gibi gelecek tahmini, sadece krallara yapılırdı. Krallar, savaşa katılmadan önce falcılarının yorumunu alırdı. Sonrasında falcıların artması sayesinde gündelik insanlar için de merak kaynağı oldu.

Kurandan yıldızname bakma ve burç yorumları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Burç yorumları, doğum tarihinizi esas alır. Kurandan yıldızname bakmanız için doğum tarihinizi bilmenize gerek yoktur.

Bu konuda ebced hesabı denilen bir formül kullanılmaktadır. Özünde burada da her yıldız, bir burcu simgeler ve böylelikle tahminlerde bulunabilirsiniz.

Genellikle, yapılan tahminler hastalık, şans vb. şeyler üzerinedir. Ebced hesabı, 3 farklı şekilde yapılabilir. Biz sizler için en kolay olan, küçük Ebced hesabını açıklayacağız.

Yukarıda, oldukça fazla detaylı bilgi verdik artık Kurandan yıldızname nasıl bakılır sorusunun cevabına geçebiliriz.

Kurandan yıldızname nasıl bakılır
Kurandan yıldızname nasıl bakılır

Resimde görüldüğü üzere, her harfin puan değeri bulunmaktadır. Yanınıza bir kalem ve kağıt alın. Önce annenizin ismini kağıda yazın ve kaç puan çıktığını not edin. Sonrasında aynı işlemi kendi adınıza göre yapın.

Annenizin isminin puan değerini ve kendi isminizin puan değerini toplayın ve 12’ye bölün. İşlem sonucunda kalan sayı size yıldızname burcunuzu verecektir.

Kurandan yıldızname nasıl bakılır - sonuç
Kurandan yıldızname nasıl bakılır – sonuç

Yukarıdaki resimden yıldızname burcunuzu öğrenebilirsiniz. Hesaplama işleminde kafanızda soru kalmaması için bunu örneklendireyim. Sizin ve annenizin puan toplamı ilk örnekte 144 ikinci örnekte 150 olsun.

İsim toplamınız 144 olduğunda 12 ye bölündüğünde kalan 0’dır. Dolayısıyla kalan aslında 12’dir. Ve yıldızname burcunuz Balık’tır.

Farklı bir örnek olarak 150’yi ele alırsak; 150’nin 12 den kalan bölümü 6’dır. Yukarıdaki tabloya baktığımızda 6’nın Başak’a ait olduğunu görüyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Yıldızname, eski Anadolu halkının kullandığı bir sistemdir. Osmanlı döneminde, zirve noktasına ulaşmıştır. Bu sebeple puan hesaplama kısmı Türkçe değil Arapça’dır.

Dolayısıyla hesaplama yapmanın 2 yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki Google Translate kullanarak isminizin Arapça yazılışını kontrol etmektir. Sonrasında, Arap alfabesini açarak gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz.

Fakat, Arap alfabesinde harf bulunmadığı için bu işlem oldukça zordur. Bunun yerine Ebced isimler sözlüğünü kullanarak direkt hesaba ulaşabilirsiniz.

Yıldızname nedir?

Yıldızların nerede konumlandığı ve hareketlerini inceleyerek gelecek hakkında çeşitli varsayımlarda bulunulabilir. Buna yıldız falı denmektedir. Yıldızname ise yıldız falına nasıl bakılacağını anlatan eserlere denir. Tamamen fal, astrolojik bir yapıya sahip olması sebebiyle bilimsel olarak nitelendirilmez.

Kurandan yıldızname nasıl bakılır detaylıca yanıtlamaya çalıştık. Yine de anlamadığınız ya da takıldığınız kısımları yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Unutmayın ki Kuran-ı Kerim’de yıldızların önemi ile ilgili birçok ayet bulunsa da fal ve falcılık hakkında pozitif bir ayet bulunmamaktadır. Bu yüzden dinen herhangi bir geçerliliği yoktur.

Oyla post

Yorum yapın